Choď na obsah Choď na menu
 


Obrázok Rodisko prvého tvorcu spisovnej slovenčiny, národovca a kňaza Antona Bernoláka dnes na mape nenájdete. Obec Slanica sa stratila pod hladinou Oravskej priehrady, ale ani po viac ako polstoročí nezabudli jej bývalí obyvatelia na rodné končiny. Po roku 1990 každoročne v závere augusta prichádzajú z rôznych častí Slovenska aj zahraničia potomkovia Slaničanov a dnes už aj ich deti a vnuci, aby spoločne spomínali na život svojich predkov.

 

 

Raz do roka Slanica ožíva , aj keď už len na jeden víkend. Rozozvučí sa kostolný zvon, zazneje modlitba aj tichá spomienka na blízkych.

Vyše 400 rokov Slanica žila svojim každodenným životom. Široko – ďaleko bola známa ako plátenícka obec, aj svojim zemianskym rodom Bernolákovcov. To všetko Obrázoksa môžu dozvedieť tiež návštevníci Slanického ostrova umiena, ktorý sa ako pamiatka na zatopené územie týči nad vodnou hladinou priehrady.
A sem sa každoročne vracajú aj slanickí rodáci...

 

 

 Vážení rodáci!

Touto cestou chcem poďakovať všetkým, ktorí sa zúčastnili tohtoročného stretnutia Slaničanov a zároveň chcem tiež poďakovať všetkým, ktorí podali pomocnú ruku pri prípravách aj samotnej realizácii stretnutia v dňoch 22.-23. augusta 2009.
                                                                                                         Jozef PINDIAK